top of page

12.7.2024

Počasí:

Během období se denní teploty pohybovaly velmi vysoko, s vysokou vlhkosti vzduchu. Objevovaly se časté bouřky s intenzivnějšími srážkami, místy i padaly kroupy. Lokálně se tvořily ranní mlhy. Docházelo tak k příznivému ovlhčení listů, které často trvalo přes celou noc až do dopoledních hodin. Tyto podmínky byly velmi příznivé pro další rozvoj plísně révy (Plasmopara viticola). Noční teploty se držely okolo 15 oC. Od 1.7. do 5.7. došlo k mírnému ochlazení. Po té opět denní teploty stoupaly přes 30oC (graf sondy Branišovice).

Hodnotitel: Ing. Irena Bačová

20240712g.png

Hibernal (klikni)

Rulandské Modré (klikni)

Ryzlink Vlašský (klikni)

Hibernal

Vývojová fáze: BBCH 77 (bobule se začínají navzájem dotýkat – začátek uzavírání hroznů)

Ošetření: 02.07.2024, fungicid + kontaktní fungicid na bázi síry, ve variantě s Albitem je pomocný přípravek Albit Max přidán k fungicidu v dávce 0,2 l/ha

Varianta A (bez Albitu):

Zejména na horních mladých listech a dále i hroznech se vyskytují příznaky plísně révy (Plasmopara viticola), vlivem vlhkých podmínek stále postupuje. Napadení listů ohodnoceno na stupeň 5 a hroznů na 8.

Varianta B (s Albitem)

Barevný odstín zelených části révy je srovnatelný jako s neošetřenou variantou Albitem. I v této variantě se příznaky plísně révy vyskytovaly na horních mladých listech a hroznech. Napadení listů bylo slabší. Napadení listů ohodnoceno na stupeň 6 a hroznů na 8.

Rulandské Modré

Vývojová fáze: BBCH 77 (bobule se začínají navzájem dotýkat – začátek uzavírání hroznů)

Ošetření: 02.07.2024, fungicid + kontaktní fungicid na bázi síry, ve variantě s Albitem je pomocný přípravek Albit Max přidán k fungicidu v dávce 0,2 l/ha

Varianta A (bez Albitu):

Vlivem vlhkého rázu počasí se příznaky napadení plísně révy značně rozšířily. Ohodnoceno napadení horních mladých listů na stupeň 4. Na listech jsou patrné výrazné tzv. olejové skvrny. Napadení patogenem je patrné i na hroznech, ohodnoceno na stupeň 7. Na mladých listech bylo viditelné poškození listové plochy roztočem, vlnovník révový, ohodnoceno na stupeň 7. Dále na hroznech se značně rozšířilo padlí révy (Erysiphe necator). Povrch bobulí je pokrytý šedobílým myceliem patogena. Ohodnoceno na stupeň 5. V této variantě byl zjištěn první výskyt choroby Chřadnutí a odumírání révy (ESCA).

Varianta B (s Albitem)

I v této variantě došlo k značnému šíření plísně révy, ale napadení bylo nižší oproti variantě bez použití Albitu. Ohodnoceno napadení horních mladých listů na stupeň 5. Napadení hroznů plísní obdobné jak v neošetřené variantě, ohodnoceno na stupeň 7. Bobule v hroznech byly napadené padlím obdobně jak v neošetřené variantě, ohodnoceno na stupeň 5. Dále poškození listové čepele roztoči, vlnovníkem révovým je silnější, ohodnoceno na stupeň 6. Na jednom keři byl zjištěn první výskyt pravděpodobně virové svinutky révy (Grapevine leafroll associated).

Ryzlink Vlašský

BBCH 77 (bobule se začínají navzájem dotýkat – začátek uzavírání hroznů)

Ošetření:

Varianta A (bez Albitu):

Bobule v hroznech jsou velikostně nerovnoměrné (velikostně se pohybují od 5 do 7 mm). Barva hroznů je světle zelená. Na listech révy je patrná nutriční porucha, která se projevuje na starších listech, na čepeli mezi žilkami je patrné světle zelené zbarvení pletiv. Pravděpodobně se jedná o tzv. Mg-deficientní mezižilkovou chlorózou listů. Na listových čepelích jsou příznaky napadení plísní révy (Plasmopara viticola), ohodnoceno na stupeň 7. Silnější je napadení plísní hroznů, ohodnoceno na stupeň 6.

Varianta B (s Albitem)

Bobule v hroznech velikostně vyrovnanější a barevně mají tmavší zelenou barvu, ve srovnání s neošetřenou variantou Albitem. Velikost bobulí v hroznech se pohybuje mezi 7 – 10 mm. Dále byl velmi dobře zřetelný intenzivnější nárust letorostů a bočních výhonků, oproti neošetřené variantě Albitem. Čepele listů mají tmavší zelenou barvu, ve srovnání s neošetřenou variantou. I v této variantě je patrná nutriční porucha, která je méně výrazná oproti neošetřené variantě. Na čepelích listů se vyskytují příznaky napadení plísní révy s nižší četností oproti neošetřené variantě, ohodnoceno na stupeň 8. v této variantě bylo napadení bobulí v hroznu plísní slabší, ohodnoceno na stupeň 7.