top of page

12.8.2024

Počasí:

Na začátku měsíce srpna došlo k mírnému ochlazení, denní teploty se pohybovaly okolo příjemných 25 oC. Od 7.8. opět teploty vystoupaly k 30 oC. Dešťových srážek za období přibylo, místy šlo o vysoké úhrny, zejména v západní polovině Čech (České Budějovice 8.8. 50,7 mm dle ČHMÚ). Jihomoravský kraj stále sužuje nedostatek vody a půdní sucho se dále prohlubuje (graf sondy Čejč).

Hodnotitel: Ing. Irena Bačová

20240812g.png

Hibernal (klikni)

Rulandské Modré (klikni)

Ryzlink Vlašský (klikni)

Hibernal

Vývojová fáze: BBCH 81 (začátek zrání: bobule se začínají vybarvovat dle barvy odrůdy)

Ošetření: fungicidní postřik s účinností na padlí a plíseň révy s přidáním kontaktního fungicidu na bázi síry, ve variantě s Albitem je pomocný přípravek Albit Max přidán k fungicidu v dávce 0,2 l/ha

Varianta A (bez Albitu):

V hroznu jsou stále bobule velikostně nevyrovnané. Nově narostlé zelené části jsou světle zeleně zbarvené. Dále nedošlo k významné změně výskytu abiotikóz a intenzity napadení plísní révy (Plasmopara viticola) oproti minulému pozorování.  Napadení listů a hroznů ohodnoceno oba znaky na stupeň 7. Na listech na rubové straně skvrn slabá fruktifikace patogena. Na jednom keři na vrcholcích výhonů na mladých listech se vyskytují hálky způsobené mšičkou révokaz (Viteus vitifolii).

Varianta B (s Albitem)

V hroznech je patrná nižší nevyrovnanost bobulí oproti neošetřené variantě. Nově narostlé zelené části (nové listy) jsou větší a mají tmavší zelenou barvu oproti neošetřené variantě. I tady nedošlo k výrazné změně výskytu abiotikóz. Po provedeném osečkování a vlivem nárustu nových zelených částí, je intenzita napadení plísní révy slabší, na listech ohodnoceno na stupeň 8, v hroznech stav bez posunu (stupeň 7). Na listech na rubové straně skvrn také slabá fruktifikace patogena. I zde na jednom keři na vrcholcích výhonů na mladých listech se vyskytují hálky způsobené mšičkou révokaz.

Rulandské Modré

Vývojová fáze:  BBCH 83 (bobule se vybarvují – pokročilé zrání)

Ošetření: fungicidní postřik s účinnosti na padlí a plíseň révy s přidáním kontaktního fungicidu na bázi síry, ve variantě s Albitem je pomocný přípravek Albit Max přidán k fungicidu v dávce 0,2 l/ha

Varianta A (bez Albitu):

Bobule v hroznech se vybarvují, lze pozorovat barevnou rozmanitost hroznů. Výskyt abiotikóz zůstává beze změny. Plíseň révy se stále šíří po mladých listech. Napadení mladých listů ohodnoceno na stupeň 5, stav napadení hroznů nezměněn (stupeň 6). Je patrná fruktifikace patogena na rubové straně čepele. Padlí révy (Erysiphe necator) na hroznech bez postupu. Na mladých listech se vyskytují nové příznaky napadení vlnovníkem révovým (Colomerus vitis), ohodnoceno na stupeň 6. V jednom hroznu v blízkosti třapiny výskyt hustě spředené „pavučinky“ způsobené housenkou obaleče.

Varianta B (s Albitem)

Většina hroznů již vybarvená dle odrůdy. Výskyt abiotikóz také zůstává beze změny. Napadení plísně révy na mladých listech je nižší oproti neošetřené variantě vlivem osečkování a nárustu nové hmoty, ohodnoceno na stupeň 6, stav napadení hroznů nezměněn (stupeň 6). Napadení padlím révy bez postupu. Na silně napadených hroznech padlím se bobule svrašťují. Dále na mladých listech révy lze pozorovat nová poškození vlnovníkem révovým, ohodnoceno na stupeň 6, stejně jako v neošetřené variantě Albitem.

Ryzlink Vlašský

Vývojová fáze: BBCH 81 (začátek zrání: bobule se začínají vybarvovat dle barvy odrůdy))

Ošetření:

Varianta A (bez Albitu):

Bobule v hroznech jsou velikostně stále nevyrovnané. Stále je nový nárust zelené hmoty velmi slabý. BBCH 81 (začátek zrání: bobule se začínají vybarvovat dle barvy odrůdy)Velikost bobulí v hroznech 8 – 9 mm. Výskyt abiotikóz beze změny. Napadení plísní révy, nepostoupilo, ohodnoceno na stupeň 5. Na hroznech je napadení plísni révy neměnné (stupeň 6).

Varianta B (s Albitem)

Bobule v hroznech velikostně vyrovnanější. Bobule jsou mírně větší 8 – 10 mm ve srovnání s neošetřenou variantou Albitem. Nárust nových zelených částí i listů je stále výrazný, oproti neošetřené variantě. Čepele listů mají stále tmavší zelenou barvu, ve srovnání s neošetřenou variantou. Výskyt abiotikóz neměnný oproti minulému hodnocení. Napadení mladých listů plísní révy je nižší oproti neošetřené variantě, ohodnoceno na stupeň 7. Napadení bobulí v hroznu plísní révy je neměnné (stupeň 7).